Mercedes, Alabama’da Mercedes EQS SUV üretimine başladı

Mercedes, bu yılın sonunda üretime girecek olan Mercedes EQE SUV‘unu üretecek olduğu Alabama, Tuscaloosa’daki fabrikasında Mercedes EQS SUV üretimine başladı. Mercedes’in stratejisi, farklı platformlar kullanılsa da aynı sınıftaki geleneksel modellerle elektrikli modelleri aynı tesiste üretmek. Durum böyle olunca Mercedes EQS Sindelfingen de farklı platformları da kullansalar Mercedes S-Class ile birlikte üretilecek.

EQS Suv

Bu nedenle Mercedes EQS SUV, dünyanın en büyük Mercedes SUV fabrikasının bulunduğu ve şu anda Mercedes GLE ve GLS’nin üretildiği Alabama, Tuscaloosa’da üretilecek. Mercedes, Mercedes ML’den başlayarak 1997’den beri Tuscaloosa’da SUV üretiyor. 1997’den bu yana Tuscaloosa fabrikasının üretim hattından 4 milyon araç çıktı ve yalnızca 2021’de 260.000 araç üretildi. Tuscaloosa üretiminin üçte ikisi ihraç ediliyor ve Mercedes-Benz US International, ABD’deki en büyük ihracatçılardan biri. Burada çalışan 4.500 kişi var. Ayrıca yan sanayi işletmelerinde de 11.000 kişi daha çalışıyor.

Mercedes, yeni elektrikli modellerin üretimini desteklemek için büyük fabrikalarının bulunduğu tüm dünyada akü fabrikaları kurmaya başladı. Böylece, Bibb County’de Tuscaloosa’ya çok yakın bir yerde Mercedes, Mercedes EQS SUV ve EQE SUV üretimine hizmet etmek için bir akü tesisi kurdu.

Mart 2022’de açılacak olan Bibb County tesisi, 70 iş istasyonu içeren 300 metre uzunluğunda bir üretim hattında pil üretiyor. Mercedes’in karbon nötr olma stratejisine uygun olarak, Bibb County tesisi 2024’ten itibaren yalnızca yenilenebilir enerji kullanacak. Mercedes, şu anda talebi tahmin etmek zor olduğu için Mercedes EQS SUV’un üretim kapasitesini açıklamıyor.
Ancak bir ipucu var, çünkü yeni Mercedes EQS limuzin, geleneksel Mercedes S-Sınıfı muadili kadar iyi satmıyor. 2022’nin ilk 3 ayında, Avrupa’da yalnızca 2.213 EQS satıldı. Buna rağmen 3.483 S-Sınıfı satıldı. ABD’de ise 2.091 EQS satışının yanında 4.187 S-Sınıfı satıldı.
KAYNAK : https://mercedesblog.com/