Mercedes A serisi için fikrini değiştirdi mi?

Mercedes, kompakt sınıftaki ürün çeşidini 7’den 4’e indireceğini açıklamış olsa da, mevcut nesil Mercedes A-Serisi son olmayabilir ve bir elektrikli halefi gelebilir.

Bu yılın haziran ayında, Alman gazetesi Handelsblatt, Mercedes’in A-Serisi hatchback ve sedan ile B-Serisi minivanı çıkaracağını duyurdu.

Bu haber, daha sonra kompakt serideki model sayısını 7’den 4’e düşüreceğini açıklayan Mercedes tarafından doğrulandı. Ardından Mercedes, gelecekteki kompakt serinin orijinal olarak elektrikli tahrik için tasarlanmış yeni MMA platformuna dayanacağını duyurdu. Aynı zamanda geleneksel tahrik sistemini de barındırabilen ve yeni platformdaki ilk modelin Mercedes CLA’nın üçüncü nesli olacak. Diğer üç model ise CLA Shooting Brake, GLA ve GLB olacak.

Ancak EQE/EQS lüks elektrikli modeller için kullanılan EVA 2 platformunun proje yöneticisi Holger Enzmann, İngiliz Auto Express gazetesinin muhabirleriyle yaptığı bir konuşmada şaşırtıcı bir açıklama yaptı:
“A-Serisine alternatif bir model tasarlamayı düşünüyoruz. Daha büyük araçlarda olduğu gibi EVA 2’de yer almayacak ancak bu segmentte bir araç göreceğimizden emin olabilirsiniz.”

Mercedes’in kompakt serisini yeniden yapılandırma kararı, yeni CEO Ola Kallenius’un daha yüksek kar marjlı lüks modellere odaklanma stratejisinin bir sonucudur. Kallenius, Mercedes serisini Entry Luxury (Kompakt seri), Core Luxury (C, GLC, E, GLE) ve Top Luxury (GLS, S, G-Class, Maybach, AMG) olarak yeniden düzenledi.

A-Serisi’nden vazgeçme kararının Mercedes’in rakiplerine segmentte net bir yol açacağı anlamına gelebilir. Audi, MEB grup platformuna dayalı bir elektrikli A3’ü düşünüyor ve BMW olası bir i1’i tartışıyor.

Mevcut nesil Mercedes A-Serisi Nisan 2018’de piyasaya sürüldü ve en az 2024’e kadar üretilecek, makyajın 2022’nin sonunda yapılması planlanıyor. Bu nedenle, muhtemelen önümüzdeki aylarda nihai bir karar verilecek. Bu kararın yeni yıla kalmamasını bekliyoruz. MMA platformunu temel alan elektrikli tahrikli yeni nesil bir A-Serisi görme şansımız yüksek.