BMW, test aracı iX ile yapılan ölümcül kazayı kabul etti. Aracın otonom sürüşünün olmadığını belirtti.

bmw ix ölümcül kaza

Bir BMW iX test aracı, Pazartesi günü Almanya’nın Roemerstein kentinde dört aracın karıştığı korkunç bir kazaya karıştı. Reuters tarafından bildirildiği üzere, B28 federal yolunda, iX ters şeride girerek iki araca çarptı ve ardından başka üç arabaya çarpmamak için kaçmaya çalışırken üçüncü bir aracın çarpmasına neden oldu. Trajik bir şekilde, BMW sürücüsü ve 18 aylık çocuğu da dahil olmak üzere dokuz kişi yaralandı ve 33 yaşında bir kadın olan bir kişi öldü.

bmw ix ölümcül kaza

İlk polis raporunda, arabanın kaza sırasında 2. Seviye yarı otonom sürücü yardımlarını kullandığı iddia edildi. Ancak BMW aksini iddia eden bir bildiri yayınladı. ‘Pazartesi günü Reutlingen bölgesinde BMW marka bir aracın karıştığı bir kaza olduğunu teyit ediyoruz’ dendi. BMW, şu anda yetkililerle temas halinde olduğunu, ancak açıklamanın devamında ‘ilgili BMW aracının otonom sürüş yapan bir araç olmadığını bildiririz’ diye bir açıklama yapıldı.

Açıklamada ayrıca, tüm iX modellerinde bulunan 2. Seviye sisteminin sadece bir sürücü destek sistemi olduğu ve sistem çalışırken sürücünün uyanık olması gerektiği açıkça belirtildi. Ayrıca sistem otonom olmadığı için araçtan sürücü sorumludur. BMW, kazanın kesin sebebini belirlemek için yetkililerle yakın temas halinde olduğunu açıkladı.

Açıkçası, kaza korkunçtu ve yaralı dokuz kişinin sağlığı, özellikle de çocuğunki en büyük merak konusu. Umarız en kısa sürede sağlıklarına kavuşurlar.

 

 

 

 

KAYNAK: https://www.bmwblog.com/2022/08/16/bmw-confirms-ix-fatal-crash/

Bu gönderi BMW’ te gönderildi ve , ’ te etiketlendi.