Audi Group ilk çeyreği güçlü kapattı

Yarı iletken darboğazları, Ukrayna savaşı ve Çin’de yenilenen sokağa çıkma kısıtlamaları ile karakterize edilen ilk üç ayın ardından bile Audi Grubu güçlü finansal rakamlar sunuyor. Böylece şirket, e-mobilite ve dijitalleşmeye geçiş için finansal temeli daha da güçlendiriyor. Bentley markası da ilk kez Audi Grubu’nda konsolide oluyor. Gelirler yüzde 2 arttı. Faaliyet karı ilk çeyrekte hiç olmadığı kadar yüksek: İyi bir fiyat pozisyonu, devam eden sabit maliyet disiplini ve hammadde riskinden korunma işlemlerinin değerlemesinden kaynaklanan rüzgar, işletme karının 3,5 milyar Euro’ya yükselmesine izin veriyor.

“Audi Grubu ve markaları Audi, Lamborghini, Ducati ve Bentley mevcut zorluklarla kararlı bir şekilde yüzleşiyor. Grubun motivasyonu, sabit maliyet disiplini ve güçlü marka konumlandırması. AUDI AG Finans ve Hukuk İşleri Yönetim Kurulu Üyesi Jürgen Rittersberger: “İlk çeyreğe ilişkin önemli finansal rakamlar rotamızı doğruluyor” dedi.

Audi kar

Pilli elektrikli araç teslimatları yüzde 66,2 arttı

Marka grubu , ilk çeyrekte (Q1 2021: 465.265) müşterilere 390.826 otomobil teslim etti. Audi markasına yönelik sürekli yüksek talep, Çin’deki arz darboğazları ve yenilenen Covid-19 karantinaları nedeniyle tam olarak karşılanamıyor. Bu handikapa karşı, dört halkalı marka, bir önceki yılın ortalamanın üzerinde olan 462,828’e kıyasla müşterilere 385.084 adet teslimat gerçekleştirdi. Aynı zamanda Audi, elektrikli modellerinin (BEV) teslimatlarını yüzde 66,2 artırarak 24.236 araca çıkarıyor (Q1 2021: 14,583).

Nisan ayında tanıtılan Audi Urbansphere , geleceğin elektrikli premium mobilitesine güncel bir bakış sunuyor . Tam bir mahremiyet ve kapsamlı bir yüksek teknoloji tesisleri yelpazesi ile mobil bir dinlenme salonu ve çalışma odası olarak konsept araç, lüks bir üçüncü yaşam alanını temsil ediyor. Audi skysphere ve Audi grandsphere çalışmaları gibi, Audi urbansphere de 4. seviye otomatik sürüş için tasarlandı. Audi’nin Volkswagen Grubu’nun yazılım şirketi CARIAD ile birlikte tanıtmaya hazırlandığı son teknolojiler mevcut.

Lamborghini ve Ducati markaları ilk üç ayda teslimatlarını sırasıyla yüzde 4,8 ve yüzde 5,1 artırdı. Marka grubunun en yeni üyesi Bentley, müşterilerine 3.203 adet araç teslim ediyor.

İstikrarlı gelirler ve rekor kazançlar

Bentley markasının ilk kez konsolidasyonu ve devam eden güçlü fiyat pozisyonu sayesinde Audi Grubu gelirini 14,282 milyon Euro’ya çıkardı (Q1 2021: 14,067 milyon Euro). 3.468 milyon Euro ile faaliyet sonucu ilk çeyrekte yeni bir zirveye ulaştı (Çeyrek 2021: 1.404 milyon Euro). Satışlardan elde edilen işletme getirisi yüzde 24,3’tür (1Ç 2021: yüzde 10,0). Kazançların gelişimi, iyi marka konumlandırmasını ve sabit maliyetler üzerindeki devam eden disiplini yansıtıyor. Özellikle nikel ve alüminyum üzerindeki hammadde riskinden korunma işlemlerinin değerleme etkilerinden elde edilen 1,2 milyar Euro’luk çok yüksek sonuç, önemli bir kazanç faktörü. Bu etki olmasa bile, satışların işletme getirisi çift haneli yüzdelerle olması bekleniyor.

“Vorsprung 2030” stratejisinin bir parçası olarak Audi Grubu, ESG’yi stratejik bir alan olarak tanımlıyor. Tüm kurumsal ürün kararlarında ESG kriterlerini temel alıyor. Daha fazla karşılaştırılabilirlik ve şeffaflık için Audi, yeni AB taksonomi düzenlemesinin bir parçası olarak gönüllü olarak da rapor veriyor. Taksonomiye uygun gelir, Audi Grubu’nun toplam geliriyle karşılaştırıldığında ilk çeyrekte yüzde 11,3’e ulaştı.